Poczekalnia

Koniec z obowiązkową maturą z matematyki? Zaskakujący wniosek!
Najwyższa Izba Kontroli chce zawieszenia obowiązkowego egzaminu maturalnego z matematyki. - Z nauczaniem matematyki w polskich szkołach nie jest najlepiej - czytamy w najnowszym raporcie NIK. Kontrolerzy uznali, że zarówno forma, jak i sposób uczenia tego przedmiotu w naszym kraju „nie sprzyja pełnemu rozwojowi kompetencji matematycznych u uczniów”. Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła wyniki nauczania w szkoła ponadgimnazjalnych i z zaskoczeniem odkryła, że ponad 42 proc. uczniów w latach 2015-2017 otrzymało z matematyki na świadectwie tylko ocenę dopuszczającą. W gimnazjum dwóję miał niemal co czwaryt uczeń. W szkołach podstawowychco dziesiąty. We wnioskach pokontrolnych skierowanych do Ministerstwa Edukacji Narodowej znalazł się apel o "rozważenie możliwości zawieszenia egzaminu maturalnego z matematyki jako obowiązkowego dla wszystkich uczniów do czasu poprawy skuteczności nauczania tego przedmiotu w szkołach". Dodatkowym argumentem są wyniki podane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Co szósty uczeń nie zdał egzaminu maturalnego z matematyki. Średni wynik egzaminu maturalnego z matematyki w latach 2015 - 2017 to 55 proc. Dla porównania zdawalność matury angielskiego to aż 73 proc.
Do ulubionych Pobierz Komentarze

Głosy

Dodano 19 lutego 2019 o 17:02 przez jatoja
Źródło: https://silesion.pl/zaskakujacy-wniosek-nik-koniec-z-obowiazkowa-matura-z-matematyki-19-02-2019?fbclid=IwAR3Y3hxzTRWfOcaqKTeGX2iVax80PA_dqizugrqkM1i8lC-4iS7ikgX_7PQ
Olewasz segregację śmieci? Kamerki w śmietnikach wyłapią tych, którzy źle je segregują. Zainterweniuje policja
Przenośna kamera, które reaguje na ruch i pracuje dzień i noc, zawiśnie w śmietnikach w Zamościu. Miejscy urzędnicy z jej pomocąś chcą sposób zdyscyplinować mieszkańców, którzy nieprawidłowo segregują śmieci. A konkretnie - osoby, które przy kontenerach z odpadami komunalnymi segregowanymi zostawiają meble, gruz, opony czy odpady zielone, jak donosi „Rzeczpospolita”.  Zgodnie z przepisami mieszkańcy pozbywający się odpadów wielkogabarytowych lub zielonych powinni wywieźć je do punktów selektywnego odbioru odpadów (PSZOK). W Zamościu takich nieodpłatnych punktów są dwa. Żeby sprawę ułatwić jeszcze bardziej, osoby wywożące tego rodzaju śmieci mogą bezpłatnie wypożyczyć przyczepki. Tam, gdzie istnieją wątpliwości, czy odpady są segregowane prawidłowo, zawiśnie przenośna kamera. Zasięg jej czujnika wynosi ok. 20 metrów. Osoby, które nie będą stosować się do przepisów względem wywozu odpadów, mogą zostać ukarane mandatem przez policję lub straż miejską. Od Nowego Roku w wielu gminach pojawił się nowy, 5-kontenerowy system segregowania śmieci. Zgodnie z nim osoby, które odpady segregują, płacą cztery razy mniej niż ci, którzy zdecydowali wyrzucać wszystkie śmieci do jednego pojemnika.
Do ulubionych Pobierz Komentarze

Głosy

Dodano 19 lutego 2019 o 16:02 przez jatoja
Chazan (najsłynniejszy antyaborcyjny lekarz w Polsce) odebrał nagrodę "ojca rodziny"
Wyróżnienie przyjął z rąk metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego. Uroczystość z udziałem kontrowersyjnego ginekologa odbyła się w budynku Politechniki Krakowskiej. – Współczesna kultura wymusza na nas postawę obojętności. Dzieje się to już na przestrzeni języka i słów, które określają człowieka jako "zlepek komórek", "zygotę" czy "płód" – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Zwracając się bezpośrednio do prof. Bogdana Chazana, arcybiskup podziękował lekarzowi za bycie "świadkiem życia". Chazan oświadczył z kolei, że przyjmuje nagrodę również w imieniu "wszystkich młodych pracowników medycznych – lekarzy, pielęgniarek i położnych, którzy niestrudzenie walczą o ludzkie życie, przypłacając to wieloma trudnościami i przykrościami". Bogdan Chazan to były dyrektor Szpitala Świętej Rodziny w Warszawie, który został zwolniony po tym, jak nie udzielił pacjentce w ciąży informacji na temat dalszego leczenia – wcześniej zasłonił się "klauzulą sumienia" i odmówił jej aborcji. Z miejsca stał się bohaterem prawej strony, występował też w Sejmie podczas debaty nad zakazem aborcji. Na początku 2017 r. typowano go na ministra zdrowia w rządzie Prawa i Sprawiedliwości. Chazan angażuje się w akcje pro-life, także w kwestii zaostrzenia prawa aborcyjnego w Polsce. Stwierdził także, że "nawet taksówkarz dowożący kobietę na aborcję powinien być karany", czym wywołał protesty środowisk liberalnych i kobiecych.
Do ulubionych Pobierz Komentarze

Głosy

Dodano 19 lutego 2019 o 16:02 przez jatoja
Źródło: https://natemat.pl/264317,prof-bogdan-chazan-dostal-nagrode-od-abp-marka-jedraszewskiego?fbclid=IwAR2iknTYZKnNRGg_BZC_Oulk18fP-tYlwwIpQgla-HX7J305EUFhIFpzPLo
Agnieszka Chylńska pokazała nowy tatuaż. Internauci: MASAKRA, Kiedy powiesz sobie dość?
Okazuje się, że wokalistka wciąż nie uważa, aby liczba tatuaży na jej ciele była wystarczająca, bowiem w poniedziałek za pośrednictwem Instagrama poinformowała o kolejnym trwałym rysunku na ciele. Tym razem zdecydowała się na tatuaż na plecach. Agnieszka pochwaliła się zdjęciem potężnych rozmiarów bluszczu widniejącego na jej łopatkach. Internautom kompletnie się nie spodobało nowe dzieło: "Kiedy powiesz sobie dość?" - pytają nawiązując do jednej z jej piosenek.
Do ulubionych Pobierz Komentarze

Głosy

Dodano 19 lutego 2019 o 12:02 przez jatoja
List tego gościa to hit sieci: "Przyłapałem dziewczynę na czymś obrzydliwym. Po seksie wracam z łazienki a ona robi TO z prezerwatywą..."
On twierdzi, że nie miała do tego prawa...
Do ulubionych Pobierz Komentarze

Głosy

Dodano 19 lutego 2019 o 11:02 przez jatoja
Rodzice mają dość zadań domowych. "Specjalnie wracam z pracy wcześniej i do 22 siedzimy nad matematyką z dzieckiem"
"Mój syn kończy lekcje najwcześniej o godzinie 15, najpóźniej o 17. Specjalnie jeżdżę do pracy na 6 rano, by po południu mieć czas na odrabianie lekcji. Siadamy do nich od razu, by później nie siedzieć po nocach" - narzekają rodzice polskich dzieci na nadmiar zadań domowych. "Za co Ci nauczyciele chcą podwyżek skoro to ja musze siedzieć kilka godzin nad zadaniami dla dziecka?", "Moje dziecko nie ma czasu na nic. Musiałam wykupić specjalne lekcje na stronie internetowej, zeby mógł spisać zadania z matematyki. Bo kiedy ma je robić?" - oburzają się rodzice. "W kalendarzu mojego syna w ciągu ostatniego miesiąca jest tylko kilka dni, w których nie ma jakiejś kartkówki, testu albo lekcji powtórkowej, na którą trzeba się uczyć. Mój syn potrzebuje wsparcia w odrabianiu prac domowych i nauce, więc z całym materiałem jestem na bieżąco. Zamiast zrobić cokolwiek w domu, dla siebie, czytam podręczniki do historii, by później odpytać syna. Najgorsze jest to, że czasem znajduję na lekcje czas dopiero po 20. A prace domowe i nauka zajmują nam nieraz nawet kilka godzin dziennie. Najgorsze są weekendy. Ja siedzę nad lekcjami pół dnia – sprawdzam zeszyty, czytam, co mój syn musi umieć. Potem on siada do lekcji, też na kolejne pół dnia... Jestem wyczerpana i wściekła" - czytamy wypowiedź zdenerwowanej matki na Mamadu.pl.
Do ulubionych Pobierz Komentarze

Głosy

Dodano 19 lutego 2019 o 11:02 przez jatoja
Źródło: https://mamadu.pl/139199,mam-dosc-prac-domowych-po-pracy-pracuje-za-szkole-list-do-redakcji?fbclid=IwAR1gqtugarfsXD98D6sRTIWRrHGQD57vZSkF_grsMpGVSt8KJXHT6_OWHy4
Nastolatkowie nie mają pojęcia o seksie! Oto jakie pytania padają w Telefonie Zaufania: Czy penisa można złamać?
Od listopada do stycznia 2018 roku w Telefonie Zaufania dla Dzieci i Młodzieży padło 11 096 pytań o seks. Chłopcy pytają dość bezpośrednio: "jak ją wy.uchać" i zaskoczeni są następującą później rozmową o uczuciach, konsekwencjach stosunku seksualnego czy wrażliwości. Brak wiedzy i umiejętności rozmowy można wytłumaczyć łatwo: nie tylko brakiem edukacji seksualnej w szkołach, ale również – a może przede wszystkim – w domach. Według badań prowadzonych przez Grupę Edukatorów Seksualnych "Ponton" mało który młody człowiek może porozmawiać seksie z rodzicami. Mogą o nim ewentualnie pożartować. Albo dowiedzieć się, że takie rzeczy to tylko po ślubie. Na szczerą rozmowę nie mają co liczyć. Jak twierdzi seksuolog Katarzyna Bajszczak, uczniowie szóstej klasy pytali ją ostatnio, czy penis może się złamać, czy przerywanie błony dziewiczej boli i... czy można uprawiać seks podczas miesiączki. Odpowiadamy: 1. Penis może się złamać, ale mówimy o tym zjawisku, gdy dojdzie do zerwania więzadeł. Najczęściej dochodzi do tego podczas pozycji "na jeźdźca" . Złamanie prącia brzmi groźnie, ale na szczęście jest to stosunkowo rzadkie zjawisko. 2. Wszystko zależy od kształtu błony dziewiczej i nastawienia. Niektóre kobiety odczuwają ból inne nie. Podobnie z krwawieniem, które jest zwykle niewielkie i niezauważalne. 3. Można uprawiać seks podczas miesiączki. Warto jednak pamiętać, że wtedy także można zajść w ciążę, należy się więc zawsze zabezpieczać.
Do ulubionych Pobierz Komentarze

Głosy

Dodano 19 lutego 2019 o 11:02 przez jatoja
Krystyna Pawłowicz o swojej urodzie. Porównała się do Brigitte Macron
"Ona jest muzeum, a ja ciągle liceum" – odpowiedziała krytykom Krystyna Pawłowicz. Skąd nagle taki wpis? Parlamentarzystce zarzucano, że śmieje się z wieku Brigitte Macron, sama będąc w podobnym (Pawłowicz jest o rok starsza od prezydentowej Francji – red.). W kolejnym tweecie Pawłowicz poszła jeszcze dalej, wrzucając fejkowe zdjęcie Brigitte Macron. "Wprawdzie jestem starsza o 2 lata, ale jednak nadal "liceum"" - napisała.
Do ulubionych Pobierz Komentarze

Głosy

Dodano 19 lutego 2019 o 10:02 przez jatoja
Źródło: https://twitter.com/KrystPawlowicz/status/1097778257494245376/photo/1?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1097778257494245376&ref_url=https%3A%2F%2Fnatemat.pl%2F264409%2Cpawlowicz-o-krytyce-wpisu-o-brigitte-macron-ona-jest-muzeum-a-ja-liceum
Cleo o wyborze zespołu Tulia na Eurowizję: "Przetarliśmy z Donatanem folkowy szlak"
Kilka dni temu ogłoszono, że na reprezentanta Polski wybrano folkowy zespół Tulia, który tworzony jest przez cztery młode kobiety: Joannę SinkiewiczPatrycję NowickąDominikę Siepę i Tulię Biczak. Dziewczyny mają na swoim koncie m.in. wygraną w zeszłorocznym konkursie Premier na Festiwalu w Opolu.  Ocenić tegoroczny wybór na Eurowizję postanowił nie kto inny, jak Cleo, która również ma na swoim koncie doświadczenia z konkursem. W 2014 roku wraz z Donatanem, z piosenką My Słowianie, zajęli... 14. miejsce w finale i 5. w głosowaniu publiczności. Choć w rezultacie nie udało im się osiągnąć większego sukcesu, a niewątpliwie większym zainteresowaniem niż sam wokal artystki, cieszył się uwydatniony biust ubijającej masło Oli Ciupy, to Cleo wciąż uważa, że folkowe rytmy są jednym z lepszych wyborów dla Polski. W jednym z ostatnich wpisów na instagramowym profilu wyznała, że od lat namawia do sięgania po wykorzystanie polskiej folkowej kultury, a swój występ sprzed kilku lat uważa za jak najbardziej udany5 lat temu z Donem przetarliśmy na Eurowizji folkowy szlak. Mimo wielu sceptycznych głosów zastanawiających się, czy warto pokazywać nasz swojski koloryt, zrobiliśmy swoją robotę dobrze! Do tej pory nasz występ wspominany jest jako najbarwniejszy, a na każdym koncercie publiczność pełnym głosem śpiewa tę piosenkę! - wyznaje "skromnie" piosenkarka i dodaje: Cieszy mnie, że w tym roku sięgnięto po nasze sprawdzone folkowe rozwiązanie - od kilku lat namawiałam na to wszystkich. Mamy wspaniałą kulturę z której możemy być dumni i która prawdziwie nas wyróżnia. Sława Słowianom!
Do ulubionych Pobierz Komentarze

Głosy

Dodano 19 lutego 2019 o 10:02 przez jatoja
Wzruszające słowa córki Pawła Adamowicza "Paweł Adamowicz był moim tatusiem...

W Gdańsku przemawiała też starsza córka prezydenta Gdańska, Antonina Adamowicz. - Paweł Adamowicz był moim tatusiem. Ja ciebie tatusiu bardzo kocham. Na zawsze. Ja też kocham to miasto. Jak on. Całą rodzina je kocha. Gdańsk był dla taty trzecim rodzicem, trzecim dzieckiem i drugą miłością. Ja wiem, że jeżeli to miasto będzie nadal otwarte, takie kochające jak jest teraz, to on będzie bardzo szczęśliwy. Dziękuję Wam bardzo za to wsparcie. Przepraszam to, że nie odpisuję na wszystkie wiadomości, ale potrzebujemy czasu. Dziękujemy za wszystko - powiedziała.

Znicze w Gdańsku oraz innych miastach Polski ustawiane są na planie serca, a w mediach społecznościowych akcję nazwano "największe serce świata". Przed Europejskim Centrum Solidarności zgromadziło się dziś tysiące osób.

Do ulubionych Pobierz Komentarze

Głosy

Dodano 16 stycznia 2019 o 23:01 przez Defdef
Następna