Ta dziewczyna od 10 lat nie myła zębów, a jej uśmiech powala. Jej zdaniem wystarczy robić coś innego
Bohaterką naszego dzisiejszego wpisu jest Alice Kidd. 23-latka mieszkająca w Anglii. Jak sama twierdzi, od ponad 10 lat nie miała w swoich ustach pasty oraz szczoteczki do zębów, a wszystko zaczęło się od aparatu dentystycznego. 

Wtedy właśnie musiała bardzo dokładnie szczotkować swoje zęby i dbać o ich dobrą kondycję. Kiedy jednak w końcu go zdjęła, postanowiła się zbuntować i od tamtej pory nie umyła zębów ani razu. Sama twierdzi, że odwiedza dentystę tylko raz w roku, a i tak jedyny zabieg, jaki przechodzi w gabinecie, to usunięcie kamienia. 

Nie mówi swojemu dentyście o tym, że nie myje zębów. Ten jednak nie uważa, aby z higieną jej jamy ustnej było coś nie tak. Alice uważa, że gdyby zaszła taka potrzeba, to znów zaprzyjaźniłaby się ze szczoteczką oraz pastą. Jak jednak robi to, że jej zęby są takie zdrowe? 

Nie stosuje żadnych używek (alkohol, kawa, papierosy), nie je owoców, pije tylko wodę i ogólnie przyjmuje bardzo mało cukru. Odżywia się bardzo zdrowo i uważa na to, co wkłada do swoich ust. Wygląda na to, że u niej to się sprawdza. 

Jednak nie polecamy podobnej strategii działania. Zdrowe odżywianie, jak najbardziej! Jednak rezygnacja ze szczotkowania zębów może przynieść więcej złego niż dobrego. 
Do ulubionych Pobierz Komentarze

Głosy

Dodano 09 kwietnia 2019 o 19:04 przez e-wonsz

Komentarze

Zobacz również

Do ulubionych Pobierz Komentarze

Głosy

Dodano 19 kwietnia 2019 o 17:04 przez e-wonsz
Kiedy następnym razem wybierzesz się do lasu, spójrz na korony drzew. Być może zobaczysz coś niezwykłego
Lato zbliża się do nas wielkimi krokami, a wraz z nim wysokie temperatury. Pogoda w ostatnich dniach wyjątkowo nas rozpieszcza i skłania do całodziennych wojaży. A kiedy jest ciepło i mamy dużo wolnego czasu, to co lepszego może być niż spacer na łonie natury? Od czasu do czasu dobrze wyrwać się z wielkiego miasta i choć na chwilę zakosztować kontaktu z dziką przyrodą. My w Polsce mamy to szczęście, że nie brakuje u nas lasów. Dla wielu z nas jest to więc naturalny kierunek, kiedy wybieramy się na przechadzkę. 

W lesie trzeba jednak uważać na kleszcze. Kiedy jednak odpowiednio już się zabezpieczycie, warto unieść na kilka chwil głowy i spojrzeć w górę. Być może ujrzycie podobne zjawisko do tego, które widoczne jest na powyższym zdjęciu. Jest to wspaniały przykład tzw. nieśmiałości koron drzew (ang. crown shyness). 

Występuje ona tylko w przypadku niektórych gatunków drzew. Można ją jednak zaobserwować w interakcji nie tylko odmian tego samego gatunku, lecz również międzygatunkowo. Charakteryzuje się ono tym, że korony pojedynczych osobników się nie dotykają. Dzieli je dość spora przerwa, która nazywana jest kanałem. 

Niestety nie do końca wiadomo, o co chodzi w tym zjawisku i czym jest ono spowodowane. Istnieje jednak kilka ciekawych teorii, które rzucają nieco więcej światła na całą sprawę. 

Jedna z nich mówi, że nieśmiałość pojawia się głównie na obszarach, gdzie drzewa są wysokie, a wiatr jest dość mocny. Kanały między drzewami mają zapobiegać obrażeniom i otarciom, które mogłyby wyniknąć z wzajemnego stykania się gałęzi wysoko w górze. Niektóre eksperymenty udowodniły nawet, że w przypadku drzew zabezpieczonych przed wiatrem kanały między pojedynczymi osobnikami zarastają. 

Według innej teorii chodzi o dostęp światła. Gatunki, u których pojawia się nieśmiałość, są szczególnie wrażliwe na brak promieni słonecznych. Jeśli więc jakieś miejsce jest osłonięte przez liście innego drzewa, to automatycznie dany osobnik nie wypuszcza tam swoich gałęzi - stąd przerwy. 

Według jeszcze innej teorii w tym wszystkim chodzi tak naprawdę o rozprzestrzenianie się larw owadów minujących i stąd tak wielkie przerwy między koronami drzew. Mają one zapobiegać ekspansji szkodników. 

Która z nich jest jednak najbliższa prawdy? A może każda z nich na swój sposób jest prawdziwa? Trudno jednoznacznie określić. Wciąż trwają badania nad tym zjawiskiem, jest więc nadzieja, że kiedyś uda się wszystko ustalić. 

 
Do ulubionych Komentarze

Głosy

Dodano 19 kwietnia 2019 o 17:04 przez e-wonsz
Do ulubionych Pobierz Komentarze

Głosy

Dodano 18 kwietnia 2019 o 13:04 przez jatoja
Do ulubionych Pobierz Komentarze

Głosy

Dodano 19 kwietnia 2019 o 10:04 przez jatoja
Do ulubionych Pobierz Komentarze

Głosy

Dodano 19 kwietnia 2019 o 12:04 przez jatoja